Girls Varsity Indoor Track · Girls Varsity Indoor Track finishes 1st place at Holyoke High School


  Place Points
Chicopee Comprehensive High School 1st 76
Chicopee High School 2nd 15
Holyoke High School 2nd 25

The Chicopee Comprehensive Indoor Track team faced off with Holyoke High School and Chicopee High School on Friday. The Colts swept both the boys and the girls matchup against both teams with the boys winning by scores of 71-24 over Chicopee High and 51-44 over Holyoke, while the girls won 76-15 over Chicopee High and 66-25 over Holyoke. There were notable individual performances from both teams.

Matchup winners
Girls
55m dash – Emma Gaskins, 8th overall (8.01 seconds) and Zariah Felician 10th overall (8.06) were 1-2 in the matchup with Holyoke, while Melissa Feilen (8.26) made it a 1-2-3 finish against Chicopee.
300m dash – Viktoriya Perevala (50.43 seconds), Maria Garcia (50.65), Mya Bennis (52.15) and Abigail Conde (52.71) all finished ahead of the first Chicopee runner.
600m run – Kristen Foster, 5th overall in 1:54.79 finished first in the matchup with Holyoke.
1000m run – Cheyenne Cantela, 3rd overall in 3:24.36
1 mile run – Rosemary Costello 10th overall in 6:25.65
2-mile run – Paige Provenzano, 8th overall in 14:13.70
55m Hurdles – Kayla Hildebrand, 3rd overall in 10.00 seconds, Sarah Buckely (10.15) and Madison Silwa (11.68) went 1-2-3 versus Chicopee (Holyoke did not compete in this event).
The Girls 4x200m relay defeated Chicopee.
High Jump – Morgan Wojick 5th overall at 4-7″ won the Chicopee Matchup
Long Jump – Zariah Feliciano, 5th overall at 14′-10″
Shot Put – Sara Authier, 2nd overall at 31′-8″

Boys
55m dash – Devin Donohue, 2nd overall in 6.92 seconds, while Nathan Conde (5th, 7.07) and Zachary Gordon (6th, 7.09) both finished ahead of all Holyoke and Chicopee finishers for a 1-2-3 finish in both matchups.
300m dash – Zachary Gordon 2nd overall in 39.23 seconds, while Joe Klaus (5th, 39.84) and Sam Hurley-Sanchez (6th, 40.25) both finished ahead of all Holyoke and Chicopee finishers for another 1-2-3 finish in both matchups.
600m run – Victor Shanwenda, 4th overall in 1:31.37 won his matchup with Chicopee
1000m run – Jordan Benoit, 3rd overall in 2:52.52 won his matchup with Chicopee
1 Mile run – Ihsaak Andino, 5th overall in 5:06.85 won his matchup with Chicopee
55m hurdles – Devin Donohue, 1st overall in 8.05 seconds
4×200 relay team won both matchups with a second overall time of 1:38.46
High Jump – Nelson Walton and Marcus Scott (5′-1″) and Fernando Fernandez (4′-11″) made for a 1-2-3 finish against Chicopee
Long Jump – Joe Klaus, 8th overall at 16′-10″ won his matchup with Chicopee
Shot Put – Devin Donohue, 3rd overall at 43′-10.25″

Western Mass qualifiers:
Cheyenne Cantela qualified with her time in the 1000m run.
Kayla Hildebrand qualified with her time in the 55m hurdles.
Morgan Wojick qualified with her height in the high jump.
Sara Authier qualified with her distance in the shot put.
Devin Donohue qualified with his times in the 55m dash, 55m hurdles and distance in the shot put.
Victor Shanwenda qualified with his time in the 600m run.
The girls and boys teams qualified in the 4x200m relay